Bjørkelangen-tur 10. mai 2014

På ekspedisjon med adelsfolk

Redaktøren har hatt den utsøkte glede å være med adelsmennene Knut Horgen og Geir Enersen på tur til Bjørkelangen. Som mange kjenner til driver Knut bilutleiefirma i Drammen. Det som idag heter Park Bilutleie ble startet av salige Henrik Horgen i 1957. Blant firmaets aller første utleiebiler var en Borgward Isabella. Det var en sådan bil vi skulle kikke på. En 58-modell. Vi dro fra Drammen kl 10  og hadde ikke kommet lenger enn til Liertoppen før vi tok igjen en gammel bil. En Amazon fra spesialavfallsprodusenten Volvo. Nåvel - det skulle handle om Borgward. Vi ankom en nydelig gård på Bjørkelangen der vi møtte mor og datter på gården. To blide damer som hadde fast pris på alt. 100.000,- var etter deres utsagn passe pris enten det var en bil eller en hjulkapsel. Her var mye rart til salgs. Foruten nevnte Isabella var det både Mercedes, Lanchester, Citroen og Jaguar og traktorer. Borgward'en hadde vært i familiens eie siden 1961 og så fin ut. Vi prøvde å starte vidunderet med bare delvis lykke. Bilen gikk, men kun på startgass. Siden den hadde stått noen år var ikke bensinpumpa særlig villig til å gjenoppta arbeidet. Så noen kjøretur ble det ikke, men nøye beskuelse ble foretatt og Knut er i tenkeboksen med hensyn til kjøp.

1958 Borward Isabella og 1923? Citroen. Sistnevnte har en fantastisk patina og skal etter sigende ha gått svært lite idet den ble solgt ny til en mann som ikke hadde førerkort og bilen ble følgelig stort sett stående.

Karer på tur må jo ha pølser for å holde energibehovet i sjakk. På en lokal bensinstasjon ble det behovet dekket. Der befant det seg også et par gamle PV'er, hvis eiere kunne fortelle at det var et lokalt veteranbiltreff rett nedi gata. Vi måtte selvsagt dit. På veien oppdaget Geirs radar en Austin Healey inne i et kontor, så det ble en stopp der også. Eieren hadde startproblemer, men Knut hadde startkabler. Ergo ble det pratet og hjulpet. Bilen startet, eieren svingte ut på veien og borte blei'n. Fin bil med grom låt. Litt lenger bort i gata var det samlet ca 30 biler på gamle Bjørkelangen stasjon. Vi tok en runde, glante og tok bilder. Se en haug med bilder her :